scorecardresearch

AB demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmesini istiyor

2.237 izlenme
Kategori STÖ
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Avrupa Komisyonu demiryolu hizmetlerinin serbestleştirilmesi için bir dizi öneride bulundu. Amaç yeni işletmecilerin pazara girmesi ile rekabetin artırılması. Avrupa Komisyonu'nun Ulaşımdan Sorumlu Komiseri Siim Kalas Avrupa Komisyonu'nda düzenlenen basın toplantısında altyapı ve tren seferleri yönetiminin birbirinden ayrılması gerektiğini belirtti.

Siim Kallas, AB'nin Dördüncü Demiryolu Paketi'nin oldukça sert olduğunu dile getirerek, pazarın daha çok açılmasını isteyenlerle tatmin edici çözümler bulduklarını söyledi.

Avrupa Demiryolları Ajansı direktörü Monika Heiming durumu şöyle değerlendirdi:

«Özellikle özel sektördeki alyapı yöneticileri için önemli bir adım zira gücümüze güç katacağız. Bize daha çok iş ve sorumluluk düşecek, aktivitelerimiz için gerekli kaynakları da bulunduracağız."

Demiryolları, otoyollarda yaşanan trafik yoğunluğunun üstesinden gelmek için en avantajlı yol olarak görülüyor. Kimiler yaşanan bazı sorunlardan şikayetçi:

"Ülkemizde bu ayrımın 2005 yılından bu yana yapıldığını görüyoruz. Hizmet kalitesinin 2005 yılından bu yana kötüleştiğini gördük. İletişim konusunda birçok sorun yaşanıyor, herkes sorumluluğunu kabul etmiyor, karar alım aşamalarında da sorunlar yaşanıyor. Kaybedilen zaman yolcuyu yıpratıyor."

Avrupa Komisyonu'nun önerilerinin önümüzdeki aylarda Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından incelenmesi bekleniyor.
kaynak: euronews
Etiketler